Implanty zębowe

U większości ludzi, zwłaszcza tych w podeszłym wieku przychodzi taki okres, w którym traci się uzębienie lub jego część bezpowrotnie. Nie ma możliwości ratunku, przynajmniej takiego jaki stosuje się u osób młodych. Oczywiście, nie jest to reguła. Bydgoscy stomatolodzy twierdzą, że często konieczność wszczepienia implantu zęba występuje nawet u młodych osób np. wskutek urazu lub choroby. Przecież 30-letnia osoba nie będzie chodziła w zdejmowanej protezie zębowej – na to chyba za wcześnie? Właśnie dlatego powstała implantacja. Czy zatem jest implant? Bardzo dużo osób uważa, że jest to całość "wkręcona" w dziąsło, czyli korzeń zęba, jego licówka oraz sama śruba. Tak naprawdę implantem jest tylko końcowy element czyli wspomniana śruba. Implanty służą do uzupełnienia ubytków zębów, najczęściej pojedynczych. Bywają jednak przypadki, w których bydgoscy dentyści uzupełniają kilka zębów, a nawet w skrajnych przypadkach cały ich rząd w łuku zębowym. Najważniejszy jest sam implant – czyli śruba wkręcona w dziąsło. Stanowi ona podporę i rusztowanie dla dalszych zabiegów. Dalej można robić szereg rzeczy – umocować korony i mosty protetyczne oraz przytwierdzić na stałe protezy. Zabieg ten jest dość drogi, jednak gwarantuje trwałość porównywalną z prawdziwym uzębieniem – stabilność, wytrzymałość i bezpieczeństwo. Protezy przyklejane to dobre rozwiązanie, jednak powoli odchodzą w cień. Jedyną ich zaletą jest dużo mniejszy koszt. Jednak w przypadku implantów nie musimy martwić się o stabilność zębów oraz o to, czy np. proteza nie odklei się podczas intensywnego śmiechu lub jedzenia. Nie ma tutaj problemów z doborem bazy mocującej. Możemy myć zęby zupełnie normalnie – jak kiedyś.

Czy ta metoda ma jakieś wady? Niestety, ale tak. Przede wszystkim wspomniana już wysoka cena. Po drugie długi czas oczekiwania na końcowy efekt – przeważnie najpierw wszczepia się implanty, które muszą zrosnąć się z kością przez około kilka miesięcy. Dopiero później nakłada się korony i pełne uzębienie, więc jest to zabieg dla cierpliwych. Bywają również przypadki, w których implanty odsłaniają się poprzez ustępujące dziąsło. Jest to najczarniejszy scenariusz takiego zabiegu. Wtedy przy odsłaniających się dziąsłach widoczne są śruby i ciężko jest to ukryć. Dlatego też warto jest wybrać dobrego specjalistę i przeprowadzić dokładny wywiad, aby ocenić ryzyko zabiegu przed jego wykonaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>