Stomatolog dziecięcy

Wiedza na temat higieny jamy ustnej i leczenia stomatologicznego u dzieci wciąż nie jest zbyt wysoka w polskim społeczeństwie. Wiele osób uważa, że dopiero, gdy dziecko będzie miało stałe uzębienie, warto zainteresować się tematem. Niestety, zaawansowana próchnica u maluchów to wciąż zbyt często spotykany obrazek. Rodzice nie zdają sobie sprawy, jak wielkie zaniedbanie popełniają. Nie każdy wie, że pielęgnację jamy ustnej u dziecka należy rozpocząć zanim pokaże się pierwszy ząbek. Zadanie to nie jest czasochłonne, a może ustrzec dziecko przed nieprzyjemnymi chorobami. Wystarczy delikatnie przemyć dziąsła kawałkiem gazy nasączonym przegotowaną wodą. Od pierwszego roku życia zaczynamy szczotkowanie. Jeśli temat pielęgnacji jamy ustnej u dzieci jest dla nas skomplikowany, warto udać się po pomoc do specjalisty. Na wszelkie pytania odpowie nam dentysta. Gdynia posiada bogatą bazę (http://dentysta-stomatolog.com/gdynia,1.html), jeśli chodzi o profilaktykę i leczenie chorób zębów i przyzębia. Specjaliści w dziedzinie stomatologii dziecięcej również są pod ręką.

Wiele problemów związanych z próchnicą u dzieci wynika z zaniedbań. Jednym z przykładów będzie z pewnością zasypianie malucha z butelką. Próchnica butelkowa to patologia, której można uniknąć, przestrzegając prostej zasady. Niestety, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z problemu, narażając malucha na ból. Choroba może zająć zęby już u niemowląt. Częściej jednak pojawia się u nieco starszych dzieci. Próchnica w tym wieku jest o tyle groźna, że może powodować wypadanie mleczaków. O dalszych konsekwencjach lepiej nie wspominać. Brak ząbka u malucha będzie bardzo dotkliwy, jeśli chodzi o prawidłową mowę oraz naukę jedzenia. Jak zapobiegać próchnicy u najmłodszych? Oprócz higieny i przemywania, warto podawać dziecku wodę do picia, zamiast soczków czy słodzonych herbatek. Maluch nie powinien zasypiać z butelką. U starszych dzieci, jak najszybciej wprowadzamy picie z kubeczka. Myjemy zęby szczoteczką- na początku z pomocą rodziców. Ważne jest wdrażanie zasad już od najmłodszego wieku. A co jeśli zauważymy próchnicę u naszej pociechy? Z pewnością przyda się nam dobry stomatolog. Gdynia to miasto, w którym znajdziemy wiele gabinetów zajmujących się leczenie dzieci. Pamiętajmy, że ubytki próchnicze bolą, tak samo dorosłych, jak i dzieci. Warto zadbać o prawidłowe leczenie, gdyż nasz maluch z pewnością nie będzie chciał zaczynać szkoły z czarnymi ząbkami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>